DOLAR %
EURO %
ALTIN 1.209,38-0,31%
BITCOIN %
Ankara

HAFİF KAR YAĞIŞLI

16:29

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

X
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MANSUR YAVAŞ ‘ANKARA BULUŞMASI’NA KATILDI
  • Meydan Haber
  • Genel
  • BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MANSUR YAVAŞ ‘ANKARA BULUŞMASI’NA KATILDI

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MANSUR YAVAŞ ‘ANKARA BULUŞMASI’NA KATILDI

ABONE OL
9 Nisan 2021 19:10
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MANSUR YAVAŞ ‘ANKARA BULUŞMASI’NA KATILDI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MANSUR YAVAŞ ‘ANKARA BULUŞMASI’NA KATILDI

Türkiye Kent Konseyleri Birliği’nin düzenlediği ‘Ankara Buluşması’ programına katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, kent konseylerinin kent yönetimindeki önemine dikkat çekerek, “Kent Konseyi’nin tavsiyesi, Ankara’nın tavsiyesi” dedi. Ankara Kent Konseyi’nin ev sahipliğinde düzenlenen programa Ankara dışından birçok Kent Konseyi de yoğun katılım gösterdi.

   Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Türkiye Kent Konseyleri Birliği tarafından düzenlenen ‘Ankara Buluşması’na katılarak, çeşitli illerden gelen kent konseyi başkanlarıyla bir araya geldi. 

    Gençlik Parkı Kabul Salonu’nda Ankara Kent Konseyi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya Başkan Yavaş’ın yanı sıra Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Faruk Çınkı, Ankara Kent Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, İstanbul Kent Konseyi Başkanı Tülin Hadi, Balıkesir Kent Konseyi Başkanı Mürsel Sabancı, Manisa Kent Konseyi Başkanı Ahmet Karadağ, Ardahan Kent Konseyi Başkanı Burak Taştan ile Türkiye Kent Konseyleri Birliği Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

YAVAŞ: “KENT KONSEYİ’NİN TAVSİYESİ ANKARA’NIN TAVSİYESİ”

   Ankara’da hayata geçirdikleri katılımcı yönetim anlayışının önemine vurgu yapan ve Ankara Kent Konseyi’nin düzenlediği “Yerel Hizmetler ve Ombudsmanlık” konulu söyleşisini hatırlatan Yavaş, “Ombudsmanın bir yaptırımı yok. Sadece kamu idarelerine vatandaşın çektiği çileleri, sorunları ortadan kaldırmak için tavsiye kararı veriyor. Kent Konseyleri de aynı şeyi yapıyor” dedi.

   Kent Konseylerinin aldığı kararların kanun gibi görülmesi gerektiğine de dikkat çeken Yavaş, “Kent Konseyi birçok meclisten oluşan ve kentin sorunlarını tartışan, her kesimden insanın olduğu bir yapı. Dolayısıyla Kent Konseyi’nin tavsiyesi Ankara’nın tavsiyesi… Kent Konseyi Ankara’nın tümünü ilgilendiren kararlar alıyor” diye konuştu.

“KENT KONSEYİ KURMAYAN BELEDİYE BAŞKANI HATA YAPAR”

   Ankara Kent Konseyi’nin, Büyükşehir Belediyesinin çalışmalarında çok büyük kolaylık sağladığını belirten Yavaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bunu siyasi olarak söylemiyorum. ANKAPARK gibi 750 milyon dolar gömülen bir tesis var. Toplumun büyük çoğunluğu eleştirdi burayı. Bir kişi inat etti, ‘olacak’ dedi ve oldu. Sonucunu da görüyoruz. Katılımcı bir anlayış benimsenseydi ve burası Ankara’nın tercihine göre yapılsaydı o zaman kimsenin konuşma hakkı olmazdı. Çünkü çoğunluğun verdiği karar bir kişinin verdiği karardan her zaman daha doğrudur. Ben bu mantıkla katılımcılığı ön plana çıkardım. Eğer belediye başkanı kent konseyinin önünü açıp, onların fikirlerine önem veriyorsa kent konseyinin ombudsman gibi bir işlevi vardır. Dolayısıyla ben zaman içinde kent konseyinin bir meclisi olması gerektiğini düşünüyorum. Kent Konseyi kurmayan belediye başkanı hata yapar.”

“BİZ KENDİ PARAMIZI HARCAMIYORUZ”

    Kent yönetiminde insanın sağlığından, eğitiminden, yaşadığı bölgedeki konforundan başlamak üzere asli belediyecilik görevlerini yapmaktan başka amaçlarının olmadığını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Kentin kültürünü ayağa kaldıracak projeleri yine hep beraber yapacağız. İnşallah kent konseylerinin yaptırım gücünün olacağı bir yapı yeniden düzenlenir. Biz çünkü kendi paramızı harcamıyoruz, kent konseyini oluşturan, toplumun her kesiminden olan insanların paralarını harcıyoruz. O zaman meşhur bir söz var; ödeyen karar verir. Bunun tek yolu da kent konseyidir” diye konuştu.

AKK BAŞKANI YILMAZ’DAN KATILIMCILIK İLKESİNE VURGU

    Ankara Kent Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yılmaz da yaptığı konuşmada, kent yönetiminde katılımcılık ilkesiyle ortak aklın buluşması gerektiğinin altını çizerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Kanunla oluşturulmuş kent konseylerinin katılımcılık ikliminin en geniş organize edildiği yer Ankara’dır. Bugün 600’e yakın bileşeni ve 2 binden fazla gönüllü çalışma grubu üyesiyle Türkiye’nin ilgisini çeken bir iklim oluştu. Bu Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mansur Yavaş’ın ortak akla açık olması ve Büyükşehir Belediye Meclisimizin Ankara Kent Konseyi’ne itibar etmesiyle ilgili bir durumdu. Sayın Başkan, Türkiye genelinden gelen kent konseyi başkanlarıyla Ankara’da ortak akla Büyükşehir Belediyesinin ne kadar itibar ettiğini ve katılımcılıkla alınan kararları paylaştı. Ankara’nın gastronomisinden, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında yapılacak etkinliklere kadar Türkiye Cumhuriyeti’nin ikametgahı olan bu kentin tüm organizasyonlarına Ankara’ya gelen kent konseyi başkanlarının katkı yapmasını talep ettik. Bu etkinlikler kapsamında da kent konseylerinin destek vereceği bir organizasyonun da başlangıcını yaptık.”

TÜRKİYE KENT KONSEYLERİ BİRLİĞİ’NDEN ANKARA’NIN TANITIMI İÇİN DESTEK SÖZÜ

    Düzenlenen toplantının ardından AKK Yürütme Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yılmaz ve AKK Yürütme Kurulu Üyeleri “Ankara Buluşması”na katılan kent konseylerinin temsilcileri ile birlikte Ankara Resim ve Heykel Müzesi’ni ziyaret etti.

    İstanbul Kent Konseyi Başkanı Tülin Hadi, Başkent’te bulunmaktan dolayı mutluluk duyduğunu vurgulayarak, “Büyükşehir Kent Konseyleri olarak Türkiye Kent Konseyleri Birliği’nin organizasyonuyla aramızda deneyimlerimizi paylaştığımız toplantılar yapıyoruz. Bu toplantıları İstanbul Kent Konseyi olarak çok önemsiyoruz. Bir kent konseyinin başarılı olduğu bir alanı diğer kent konseylerine anlatması ya da zayıf olduğunu hissettiği alanlarda diğer kent konseylerinden destek alması çok önemli. Birikimlerimizin üzerine katarak Ankara’dan ayrılacağız” diye konuştu.

   AKK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Savaş Zafer Şahin ise, AKK olarak Türkiye’de kent konseylerinin yaygınlaşması için gayret gösterdiklerini ifade ederek, “Bir araya gelme sebebimiz kent konseylerinin sorunlarını değerlendirmek ve ilgili mevzuatta yapılması gereken değişikler kapsamında görüş alışverişinde bulmak. Organizasyon kapsamında devletimizin çeşitli kademelerinde kent konseylerinin önemini aktarmak gibi bir misyonu da yerine getirdik. Aynı zamanda misafirlerimiz, Başkent Ankara’nın kültürel değerlerinin tanıtılması ve yaklaşan Sakarya Zaferinin 100. yılında farkındalık oluşturmak için de destek sözü verdiler” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.