DOLAR %
EURO %
ALTIN 1.209,38-0,31%
BITCOIN %
Ankara

HAFİF KAR YAĞIŞLI

16:29

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

X
BÜYÜKŞEHİR’DEN AFET BİLİNCİ OLUŞTURMAK İÇİN ANKET ÇALIŞMASI
  • Meydan Haber
  • Genel
  • BÜYÜKŞEHİR’DEN AFET BİLİNCİ OLUŞTURMAK İÇİN ANKET ÇALIŞMASI

BÜYÜKŞEHİR’DEN AFET BİLİNCİ OLUŞTURMAK İÇİN ANKET ÇALIŞMASI

ABONE OL
19 Nisan 2021 20:52
BÜYÜKŞEHİR’DEN AFET BİLİNCİ OLUŞTURMAK İÇİN ANKET ÇALIŞMASI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BÜYÜKŞEHİR’DEN AFET BİLİNCİ OLUŞTURMAK İÇİN ANKET ÇALIŞMASI

   Ankara Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı, Başkentlilerin afete ve acil durumlara hazırlık düzeyini etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla kent genelinde anket çalışması başlattı. Anket çalışması için Hacettepe ve Aksaray Üniversitesi de akademik destek sağlayacak.

    Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkentlilerin afete ve acil durumlara hazırlık düzeyinin belirlenebilmesi ve afet bilincinin kazandırılması amacıyla anket çalışması başlattı.

    Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı, Ankara genelinde vatandaşların afet ve acil durumlara hazırlık düzeyini, sosyal zarar görebilirlik özelliklerini ve etkide bulunan faktörleri niceliksel yöntem ve tekniklerle inceleyerek bilgi-beceri ve bilinç düzeyini tespit edecek.

HACETTEPE VE AKSARAY ÜNİVERSİTESİ İLE İŞ BİRLİĞİ

Afet ve acil durumlara hazırlık düzeyini ölçmeye yönelik hazırlanan ve 1 Nisan’da başlayan saha anketi çalışması, 31 Nisan’a kadar devam edecek.

    Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Tarık Tuncay ve Aksaray Üniversitesi Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Biyoistatistik ve Bilişim Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Can Ateş ise analiz ve raporlama yaparak afet bilinci kazandırma konusunda bilgi ve tecrübeleriyle çalışmaya katkı sağlayacak.

ULUSLARARASI ÖLÇEKTE KENTLERİN AFETLERE KARŞI DİRENÇLİ OLMASI HEDEFLENİYOR

    Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Mutlu Gürler, anket çalışmasını yerinde inceleyerek şu bilgileri paylaştı:

“Ankara’nın dirençli bir kent olabilmesi için gerekli hazırlıklarını yapmak istiyoruz. Bu yıl ‘Türkiye Uluslararası Afet ve Farkındalık yılı’. Biz bu çalışmayı Ankara’daki yurttaşlarımızın afet konusunda farkındalığını, düşüncelerini ölçmek, olası risk haritalarının oluşturulması ve bu bilinç seviyesi üzerinden sosyal farkındalık haritası çıkarmayı hedefliyoruz. Çok kapsamlı bir hazırlık yaptık. İki ayrı üniversitenin akademik danışmanlığını alarak bu çalışmayı başlattık. Akademik danışmanlar sahada anketör arkadaşların soru sorma biçimleri, soru içerikleri, vatandaşlardan aldıkları geri dönüşlere göre soruların güncellenmesi gibi hazırlıkları da yapıyorlar. Çok güzel geri bildirim alıyoruz vatandaşlardan.”

BAŞKENTLİLER YOĞUN KATILIM SAĞLIYOR

   Sosyal risk haritalandırılmasına da imkan sağlayacak anket çalışmasıyla her türlü afetin olası zararlarının azaltılması planlanırken, muhtarların da destek verdiği anket çalışmasına Başkentliler yoğun ilgi gösteriyor:

-Ebru Acer (Çankaya Bahçelievler Mahalle Muhtarı): “Öncelikle Büyükşehir Belediyesine teşekkür ediyorum bu bilinçlenme çalışması için. Muhtarlığımızın sosyal medya hesapları üzerinden anket yapılacağını duyuruyor, ön bilgi veriyor ve bu kanalla vatandaşlara ulaşmaya çalışıyoruz.”

-Kadir Emre Aktaş (Ankara Afet Farkındalık Araştırması Saha Yöneticisi): “Farkındalık düzeyi olarak epey gerideyiz. Öncelikle anket yaptığımız kişiye konuyu anlatıyoruz. Farkındalığın ölçülmesi lazım. Muhtarlar aracılığıyla da vatandaşlara ulaşmaya çalışıyor, esnafı ziyaret ediyoruz. 380 mahalle üzerinde bu çalışmayı yürütüyoruz.”

-Cem Danışman (Esnaf): “Yapılan anketin faydalı olacağını düşünüyorum. Afet esnasında hazırlıklı olup olmadığımız hakkında sorular vardı ve ben de bu soru üzerine hazır olup olmadığımı sorguladım. Ben de bundan sonra gerekli hazırlıkları yapmaya çalışacağım. Vatandaşın bilinçlenmesi açısından

bu çalışmalar çok önemli teşekkür ediyorum.”

ANKET SORULARI

    Vatandaşlara afet ve acil durum hakkında şu temel araştırma soruları yöneltiliyor:

-Ankara’da afete-acil durumlara hazırlık düzeyi nasıldır?

-Şehir nüfusu içinde farklı sosyo-demografik farklar nelerdir?

-Olası bir afette-acil durumda sahip olunması gereken öncelikli bilgi-beceri ihtiyaçları nelerdir?

-Afete-acil duruma hazırlık konusundaki genel farkındalığa etkide bulunan destekleyici ve engelleyici faktörler nelerdir?

-Toplumun afet-acil durum bilincinin korunması ve geliştirilmesi için hangi konularda eğitim ihtiyacı vardır?

-Şehir sakinlerinin afet-acil durum bilincinin geliştirilmesinde yerel yönetimlerin temel işlevleri ve rolleri nelerdir?

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.