DOLAR %
EURO %
ALTIN 1.209,38-0,31%
BITCOIN %
Ankara

HAFİF KAR YAĞIŞLI

16:29

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

X
DEMİR: “ÇİFTÇİLERİMİZE HAYIRLI OLSUN”

DEMİR: “ÇİFTÇİLERİMİZE HAYIRLI OLSUN”

ABONE OL
21 Mayıs 2021 07:34
DEMİR: “ÇİFTÇİLERİMİZE HAYIRLI OLSUN”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ak Parti İlçe Başkanı Aysel Demir, 2021 Yılı Hububat Alım Fiyatları hakkında yazılı basın açıklamasında bulundu. Demir; “Çiftçilerimize hayırlı olsun” dedi.

Ak Parti İlçe Başkanı Aysel Demir, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamış olduğu hububat alım fiyatları şu zorlu salgın sürecinde yüzlerimizi güldürecek inşallah. Enflasyonun üzerinde alım fiyatları çiftçimizin girdi maliyetlerini çok rahat tolere edecektir inşallah.”

“PİYASALAR YAKINDAN İZLENİYOR”

“TMO Genel Müdürlüğünün, 2021 dönemi hububat ve bakliyat alım fiyat ve politikalarına ilişkin yazılı açıklamasında belirtildiği gibi, Ülkemizde hububat ve bakliyat hasadına bu ay başlandığı hatırlatılan açıklamada ülke genelinde hasadın, bugün itibarıyla buğday, arpa ve kırmızı mercimekte yaklaşık yüzde 1 seviyesinde olduğu ifade edildi. Hasat başlangıcından itibaren bugüne dek piyasaların yakından izlendiği ve piyasaların gidişatına göre TMO politikalarının şekillendirildiği belirtilen açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hububat ve bakliyat alım fiyatlarını duyurduğu da anımsatıldı.”

“TMO, TÜRKİYE GENELİNDE BULUNAN YAKLAŞIK 200 İŞ YERİNDE VE PROTOKOL İMZALANAN LİSANSLI DEPOLARDA (YAKLAŞIK 170 NOKTA) ALIM YAPACAK”

Yapılan açıklamada, ofisin, üreticilerin iş yerleri önünde uzun süre beklemelerini önlemek için uyguladığı randevulu alım sisteminin sürdürüleceği belirtildi ve şu bilgiler söylendi; “TMO, Türkiye genelinde bulunan yaklaşık 200 iş yerinde ve protokol imzalanan lisanslı depolarda (yaklaşık 170 nokta) alım faaliyeti gösterecektir. TMO ile protokol imzalayan lisanslı depoculuk şirketleri www.tmo.gov.tr internet adresinde yayımlanmakta olup lisanslı depolara ürün teslim eden üreticiler, bu depolar üzerinden ürününü elektronik ürün senedi (ELÜS) ile TMO’ya satabilecekler. İş yerlerinde pazar günleri hariç haftanın 6 günü, lisanslı depolar üzerinden ise Pazar günü de dahil her gün alım yapılacak. Üreticilerden bu yıl da boşaltma ücreti alınmayacak. Böylece üreticinin ton başına ilave 11,80 lira kazancı olacak. Ürün bedeli ödemeleri, ürünün TMO’ya teslim edildiği tarihten itibaren 10 gün içerisinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacak. Ürününü lisanslı depolar üzerinden ELÜS olarak TMO’ya satanlara ödemeler ise en geç üç gün içerisinde yapılacak.”

“ÜRETİCİLER RANDEVU ALMASINA GEREK DUYMADAN ÜRÜNÜNÜ İSTEDİKLERİ ZAMAN ELÜS YOLUYLA TMO’YA SATABİLECEK”

“Ofisin altyapısı uygun olan ticaret borsalarında hububat alımı yapacağını söyleyen açıklamada şöyle devam edildi; “Ticaret borsası üzerinden alım yapan iş yerlerinde üreticiler, randevu almak suretiyle hem borsalar üzerinden hem de doğrudan iş yerlerine gelerek ürünlerini TMO’ya satabileceklerdir. Borsa üzerinden lisanslı depoya ürün teslim etmek isteyen üreticiler randevu almasına gerek duymadan ürününü istedikleri zaman ELÜS yoluyla TMO’ya satabilecek. Geçen yıl tonu 1650 olan Kırmızı/Beyaz Sert Ekmeklik Buğday fiyatı bu yıl yüzde 36,4 artırılarak ton başına 2 bin 250 lira olarak belirlendi. Buğdayın kalitesine göre açıklanan fiyatlar üzerine ayrıca yüzde 2 ilave fiyat uygulanacak. Bu şekilde kaliteli ürünün fiyatı ton başına 2300 liraya ulaşacaktır. Ortalama verimler dikkate alınarak Bakanlığımızca hububata ton başına 275 lira, bakliyata ise 910 lira prim ve destek verilmektedir.”

2021 TMO ALIM FİYATLARI

Makarnalık Buğdaylar:

Makarnalık Buğday (2.Grup) 2.450,

Düşük Vasıflı Makarnalık Buğday 2.200

Ekmeklik Buğdaylar:

Sert Ekmeklik Buğday (2.Grup) 2.250

Diğer Ekmeklik Buğday (2.Grup) 2.200

Düşük Vasıflı Ekmeklik Buğday 2.050

Arpa 1.750

Çavdar-Tritikale 1.750

Yulaf 1.900

Kırmızı Mercimek (1. Sınıf): 5.000

Yeşil Mercimek (1. Sınıf): 4.150

Nohut (1. Sınıf): 4.050

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.