DOLAR %
EURO %
ALTIN 1.209,38-0,31%
BITCOIN %
Ankara

HAFİF KAR YAĞIŞLI

16:29

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

X
MANSUR YAVAŞ BİR SÖZÜNÜ DAHA TUTTU: BAŞKENTLİLER 8 YIL SONRA YENİ OTOBÜSLERİNE KAVUŞUYOR
  • Meydan Haber
  • Uncategorized
  • MANSUR YAVAŞ BİR SÖZÜNÜ DAHA TUTTU: BAŞKENTLİLER 8 YIL SONRA YENİ OTOBÜSLERİNE KAVUŞUYOR

MANSUR YAVAŞ BİR SÖZÜNÜ DAHA TUTTU: BAŞKENTLİLER 8 YIL SONRA YENİ OTOBÜSLERİNE KAVUŞUYOR

ABONE OL
26 Mayıs 2021 11:38
MANSUR YAVAŞ BİR SÖZÜNÜ DAHA TUTTU: BAŞKENTLİLER 8 YIL SONRA YENİ OTOBÜSLERİNE KAVUŞUYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MANSUR YAVAŞ BİR SÖZÜNÜ DAHA TUTTU: BAŞKENTLİLER 8 YIL SONRA YENİ OTOBÜSLERİNE KAVUŞUYOR

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın, Başkent’e yeni otobüs alımına yönelik ısrarlı mücadelesi sonuç verdi. Yeni otobüs alımı için iki aşamalı ihale sürecinin tamamlanmasının ardından ihaleyi kazanan firmalarla imzalar atıldı. Sözleşme imza törenine katılan ve kredi tutarı doğrultusunda alınacak otobüs sayısına ek olarak 19 yeni otobüsün daha alınacağı müjdesini veren Yavaş, “Ankara’mız çağa uygun, son derece modern otobüslere kavuşmuş olacak” dedi.

Başkent’te en son otobüs alımının 2013 yılında gerçekleştiğini ve hizmet veren mevcut otobüslerin dünyaya kıyasla iki kat daha yaşlı olduğunu her fırsatta vurgulayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın, yeni otobüs alımı için ısrarlı mücadelesi sonuç verdi. 9 Nisan 2021’de gerçekleşen son ihale ile fiyat tekliflerinin alınmasının ardından kazanan firmalarla sözleşme imzalandı.

Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen imza törenine; Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, EGO Genel Müdürü Nihat Alkaş, Mercedes Benz-Türk A.Ş İcra Kurulu Başkanı Süer İsmail Sülün, Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi A.Ş. Genel Müdürü Serdar Görgöç ile ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Reşit Serhat Taşkınsu, Ankara milletvekilleri, ABB Meclis Grup Başkanvekilleri ile üyeleri, bürokratlar ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

YAVAŞ: “BİZİM ÖNCELİĞİMİZ İNSAN”

İmza töreni öncesi otobüs alım süreciyle ilgili olarak “İlkelerimiz doğrultusunda, halka hizmet yolunda bir aşamayı daha geçiyoruz” diyerek sözlerine başlayan Yavaş, şöyle konuştu:

“Göreve geldiğimizde çarpık bir tablo ile karşılaştık. 2013 yılından günümüze kadar Ankara nüfusu yüzde 12 artarken, EGO Genel Müdürlüğü bünyesindeki faal araç sayısı yüzde 21 düşmüş. Kaynaklar, toplu taşıma lehine kullanılsaydı, hem hemşerilerimizin ulaşımdaki sıkıntıları azalacak hem de otobüs filomuz genişleyip yenilenmiş olacaktı. Hep söylüyoruz ve söylemeye devam edeceğiz: Bizim önceliğimiz insan… Onu nasıl huzurlu kılarız, hayatını nasıl kolaylaştırırız, refahını nasıl artırırız, sağlığını nasıl koruruz, hizmet ederken doğayı nasıl koruruz ve ayrımcılık yapmadan nasıl hizmet götürürüz? diye düşünüyoruz.”

ALINACAK OTOBÜS SAYISI 301 OLDU

Teslim alınacak otobüslerle ilgili bilgi veren ve ihale sürecinde ilave 19 yeni otobüs alma imkanı daha doğduğunu açıklayan Başkan Yavaş, şunları söyledi:

“Süreç tamamlandığında, doğalgazla çalışan, 168’i körüklü 273 otobüs ile 28 adet dizel otobüsü toplu taşıma filomuza kazandırmış olacağız. İlk etapta toplam 282 otobüs alacağımızı duyurmuştuk. Tüm bu şeffaflık uygulamalarının bir sonucu olarak Ankaralılara şu müjdeyi de vermek istiyorum. Kredi tutarımız doğrultusunda alacağımız yeni otobüs sayısı 19 adet artarak 301 adede yükseldi. Bunlara ilave olarak, 3 adet elektrikle çalışan otobüsü, 51 adet midibüsü ve BELKA şirketimizin kendi imkanlarıyla dizelden elektrikliye dönüştüreceği 22 adet otobüsü hesapladığımızda tam 377 araç Ankara halkının hizmetine sunulmuş olacak. Yaklaşık 6 ayla 1 yıl arasında gerçekleşecek imalat ve teslimat süreçlerinden sonra Ankara’mız çağa uygun, son derece modern otobüslere kavuşmuş olacak.”

RENK VE TASARIMI VATANDAŞ BELİRLEYECEK

Katılımcılık ilkesi gereği yeni otobüslerin dış tasarımının Ankaralıların oylarıyla belirleneceğini söyleyen Başkan Yavaş, “Dış giydirme tasarımlarının son halini hemşehrilerimizle birlikte belirleyeceğiz. Tasarımlar ankete açılacak ve Ankaralılar olarak otobüslerimizin rengine, tasarımlarına birlikte karar vereceğiz” dedi.

ALKAŞ: “HİZMET KALİTEMİZİN ARTIRILMASI İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

“Uzun yıllar otobüs alınmayan bir kentin kaderini değiştirmek amacıyla mevcut imkanlarımızı da göz önünde bulundurarak, çok yönlü araştırma ve proje çalışmalarımız oldu” diyen EGO Genel Müdürü Nihat Alkaş ise imza töreninde şu değerlendirmelerde bulundu:

“Nihayetinde Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile görüşmelere başladık. Çok kısa sürede yüzde 90’ı doğalgazlı (CNG) olmak üzere 282 adet (254 CNG’li, 28 dizel) otobüs alımı ve 2 adet Doğalgaz (CNG) Dolum İstasyonu’nun yapılması hususunda karar alarak çalışmalara başladık. 57 milyon avro’luk dış finansman için EBRD’den kredi talebinde bulunduk. 2 yılı geri ödemesiz olmak üzere 10 yıl vadeli olarak anlaşıldı. Uluslararası piyasada alınan vade, oran ve limit açısından oldukça uygun bir kredi olduğunu söylemek mümkün. Bu vade ve oranlarla yerli bir bankadan kredi sağlanması mümkün değildi. Bu krediyi tercih etmemizin bir başka nedeni de bazı projelerle ilgili hibe kullanma imkanının bulunmasıydı. Bu hibelerin bir kısmı fiilen kullanılmış, geri kalan kısmının tamamı da süreç içerisinde kullanılacak. Hizmet kalitemizin artırılması için çalışıyoruz, bundan sonra da var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.”

“EN KISA SÜREDE ARAÇLARI TESLİM ETMEK İSTİYORUZ”

Sözleşmenin Ankara halkına hayırlı olmasını dileyen Mercedes Benz-Türk A.Ş İcra Kurulu Başkanı Süer İsmail Sülün, “Görevimiz bugünden itibaren başlıyor. Bu otobüsleri gösterdiğiniz tarihlerden inşallah çok daha kısa sürede teslim edeceğiz. Bütün emeği geçenlere teşekkür ederiz” derken, Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi A.Ş. Genel Müdürü Serdar Görgöç ise “Ankara Büyükşehir Belediyesinin mücadelesini daha iyi hizmet vermek için çabasını yakından izliyoruz. Böyle bir katkımızın olmasından çok mutluyuz sanayici olarak. En kısa sürede araçlarımızı yapıp başkanımızın dediği gibi Ankara halkının hizmetine girmesini verimli, faydalı, çevreci hizmet vermesini görmek istiyoruz”  ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, EGO Genel Müdürü Nihat Alkaş, Mercedes Benz-Türk A.Ş İcra Kurulu Başkanı Süer İsmail Sülün ile Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi A.Ş. Genel Müdürü Serdar Görgöç, Başkent’i yeni otobüslerine kavuşturacak sözleşmeyi imzaladı.

TOPLAM 377 OTOBÜS ANKARA’YA KAZANDIRILACAK

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent’te toplu ulaşımın rahatlatılması amacıyla 2022 yılı sonuna kadar 168 doğalgaz körüklü, 105 doğalgaz solo, 28 dizel körüklü, DMO’dan alımı yapılacak 51 midibüs, AB hibeli 3 elektrikli otobüs olmak üzere toplamda 355 yeni ve 22 dönüştürülmüş elektrikli otobüsü toplu taşıma filosuna katmayı hedefliyor.

Otobüslerin özellikleri belirlenirken güvenlik ve konfor ön planda tutuldu. Yeni otobüsler bisiklet taşımaya uygun, yolcu bilgilendirme sistemli, panik butonlu, araç takip sistemli, yaşlı, hamile ve engelli erişimine uygun, güvenlik ve kamera sistemli olacak.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.