DOLAR %
EURO %
ALTIN 1.209,38-0,31%
BITCOIN %
Ankara

HAFİF KAR YAĞIŞLI

16:29

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

X
KRONİK SORUN TARİHE KARIŞIYOR: ASKİ ELEKTROKENT-2 SİTESİ’NDE ALTYAPI ÇALIŞMALARINA BAŞLADI

KRONİK SORUN TARİHE KARIŞIYOR: ASKİ ELEKTROKENT-2 SİTESİ’NDE ALTYAPI ÇALIŞMALARINA BAŞLADI

ABONE OL
1 Ağustos 2023 14:18
KRONİK SORUN TARİHE KARIŞIYOR: ASKİ ELEKTROKENT-2 SİTESİ’NDE ALTYAPI ÇALIŞMALARINA BAŞLADI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ASKİ Genel Müdürlüğü, dere yatağının kapatılarak imara açılması nedeniyle Yenimahalle ilçesi İvedik OSB içerisinde yer alan Elektrokent-2 Sitesi ile çevresinde yaklaşık yıllardır yaşanan sel ve su baskınlarını önlemek için Ergazi Deresi yatağına yağmur suyu baks imalatı çalışmalarına başladı. Yaklaşık bir ay içinde tamamlanması hedeflenen imalat çalışmalarının ardından bölgede yaşanan sel görüntüleri artık tarihe karışacak. Çalışmaları sosyal medya hesaplarından duyuran Mansur Yavaş, “Ankaralıların güvenliği için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

ASKİ Genel Müdürlüğü, Başkentin yıllar içinde biriken altyapı sorunlarının çözülmesi amacıyla yeni projeleri hayata geçirmeye devam ediyor.

ASKİ ekipleri; Elektrokent-2 Sitesi ile çevresinde yıllardır yaşanan sel ve su baskınları nedeniyle vatandaşların zarar görmesini önlemek amacıyla harekete geçti. Dere yatağının kapatılıp imar açılması nedeniyle bölgede yıllardır yaşanan sel baskınları tarihe karışıyor.

Vatandaşların yaşadığı sorunların çözülmesi amacıyla gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında Ergazi Deresi yatağında yağmur suyu baks imalatı başladı. Çalışmaların yaklaşık bir ay içinde tamamlanması hedefleniyor.

default

ÇALIŞMALARIN BAŞLADIĞINI YAVAŞ DUYURDU

Elektrokent-2 Sitesi ve çevresinde yaşananları sona erdirecek çalışmanın başladığını Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımla duyurdu. Yavaş, “Dere yatağının kapatılıp imara açılması nedeniyle yıllardır sel baskınlarına sebep olan sorun artık tarihe karışıyor. Elektrokent-2 Sitesi çevresinde gerçekleşen sel ve su baskınlarını önlemek adına Ergazi Deresi yatağında yağmur suyu baks imalatı çalışmalarını başlattık. Ankaralıların güvenliği için çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

ATIK SU İMALATLARI DA YAPILIYOR

ASKİ ekiplerinin bölgede gerçekleştirdiği çalışmalar kapsamında ilk olarak sorun tespit edildi. Buna göre; Ergazi yağmur suyu kolektörü, İvedik Organize Sanayi Bölgesi (OSB) içerisinde yer alan Elektrokent-2 Sitesi’nin ve İlk Yerleşim Mahallesi’nin yağmur sularını uzaklaştırıyor ancak mevcut hatların kapasitesi su baskınlarını önlemek için yetersiz kalıyordu. Ergazi Deresi yatağının önünün bulvar (Melih Gökçek Bulvarı) yapılarak kapatılması ve dere yatağındaki yapılaşma da sorunu derinleştirdi.

Bu durum insan ve çevre sağlığı açısından aciliyet oluşturduğu için harekete geçen ASKİ ekipleri, sorunu çözmek amacıyla eksik olan atık su ve yağmur suyu hatlarını planlayarak imalata başladı.

     Ergazi baksı ile İvedik OSB (Elektrokent-2 Sitesi) arasındaki yağmur suyu hatlarını içeren proje kapsamında bugüne kadar 490 metre yağmur suyu baks imalatı, sol yan atık su kolektöründe 658 metre imalat ve sağ yan kolektöründe de 2 bin 926 metre imalat tamamlandı. Kalan 600 metre yağmur suyu baksı, 434 metre sol yan atık su ve 340 metre sağ yan atık su kolektörleri imalatlarının da yaklaşık bir ay içinde tamamlanması bekleniyor.

ÇALIŞMALAR ÖZEL EKİPMANLARLA GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

Yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren ASKİ Kanal İnşaat Dairesi Başkanı Mehmet Ali Şişmanlar, “Yenimahalle ilçesi İvedik OSB içerisinde yer alan Elektrokent-2 Sitesi ve çevresinin su baskınları ile gündeme gelmesinden sonra bu durumu çözmek için Ergazi Deresi yatağında 5.00 m. x 2.50 m. kesit alanlı prefabrik baks imalatı gerçekleştiriyoruz. Bin 200 milimetre çaplı sağ yan atık su kolektörü imalatının yüzde 70’i tamamlandı. Projenin kalan kısmını yaklaşık bir ay içinde tamamlamayı planlıyoruz. Bu imalatlar bittiğinde bölgedeki sel baskınları sorunu çözülecek” dedi.

Şişmanlar, bu kalitedeki bir baks imalatının Ankara’da ilk defa uygulandığının altını çizerek, “Daha önce bu bölgede var olan yağmur suyu hattımız 2 bin milimetre çapındaydı. Mevcut hattı sökerek yerine 4 kat daha büyük kapasiteli bir baks imalatı yapıyoruz. İmalat aşamasında sökülmesi gereken mevcut borularımızı da Ankara’nın ihtiyaç duyulan muhtelif yerlerinde kullanacağız” diye konuştu.

Şişmanlar, ayrıca, “Bu prefabrik elemanlar doğrudan Ankara’da üretilmeye başlandı. Bir takımının ağırlığı yaklaşık 30 ton olması nedeniyle özel ekipmanlarla baks imalatımızı gerçekleştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.