DOLAR %
EURO %
ALTIN 1.050,980,86%
BITCOIN 3076951,84%
Ankara
11°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
BAŞKENT ANKARA 27 ARALIK’TA ATA’SI İÇİN TEK YÜREK OLDU

BAŞKENT ANKARA 27 ARALIK’TA ATA’SI İÇİN TEK YÜREK OLDU

ABONE OL
31 Aralık 2021 10:08
BAŞKENT ANKARA 27 ARALIK’TA ATA’SI İÇİN TEK YÜREK OLDU
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 27 Aralık Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 102. yıl dönümünü konserlerden sergiye, atletizm koşusundan seymenler gösterisine kadar birçok etkinlikle kutladı. Atatürk Spor Salonu’nda düzenlenen ‘Kızılca Gün Programı ve Edis Konseri’nde 10 Büyükşehir Belediye Başkanı ve eşlerini de ağırlayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, hep bir ağızdan coşkuyla şarkılara eşlik eden, halaylar çeken binlerce Başkentliye seslenerek, “Atatürk, Cumhuriyeti bizlere emanet etti. Biz de gençlerimize emanet ediyoruz. Böyle özel bir günde Belediye başkanlarımızla sizlerle birlikte olduğumuz için son derece mutluyuz” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 27 Aralık Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 102. yıl dönümü nedeniyle kentin birçok noktasında özel kutlama programları hazırladı.

10 Büyükşehir Belediye Başkanı ve eşlerini Başkent’te ağırlayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve eşi Nursen Yavaş, Atatürk Spor Salonu’nda düzenlenen “Kızılca Gün ve Edis Konseri” programında binlerce Başkentli ile bir araya gelerek unutulmaz bir geceye de ev sahipliği yaptı.

YAVAŞ: “ATATÜRK CUMHURİYETİ BİZLERE EMANET ETTİ BİZ DE GENÇLERE EMANET EDİYORUZ”

Ankara Kulübü Seymenler ekibinin gösterileriyle renklenen programda Ankara Kent Orkestrası’nın “27 Aralık Marşları”na eşlik ederek oyun havalarıyla coşan ve tek yürek olan Başkentlilere seslenen Yavaş, şöyle konuştu:

“Bugün 102. yılını kutluyoruz Kızılca Gün’ün, Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin. Elbette eğleneceğiz de ama yedi düvele karşı savaşırken Anadolu’dan bir hareket başlatıp, tüm ülkemizin bağımsızlığını kazanan Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya gelişi çok çok önemlidir. İlk defa Atatürk’ü Ankara’da 35 bin kişi karşılamıştır. Seymenler, halk, hepsi ‘Hayırdır ağalar niye geldiniz?’ sorusuna cevap olarak ‘Vatan uğruna ölmeye geldik’ demişlerdir. Zor bir süreç başlayacaktır. Tekrar sorar, ‘Fikrinizde sabit misiniz?’ diye. Cevap, ‘And olsun, and olsun, and olsun’dur. Ve kuruluşun ve kurtuluşun karargâhı Ankara’dan başlayarak Türkiye Cumhuriyeti bugünlere geldi. Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyeti bizlere emanet etti. Bizler de bu salonumuzu dolduran gençlerimizden çok şey bekliyoruz. Tabii ki bizler de size emanet ediyoruz. Onu canınızdan aziz koruyacağınıza hiç şüphemiz yok. Bizler özellikle 11 büyükşehir belediye başkanımız her ay ya da 40 günde bir ülkemizin herhangi bir ilinde toplanıp yaptığımız çalışmaları paylaşıyoruz. Birbirimizle paylaşma ve ortak karar alma süreçlerini konuşuyoruz. Özellikle 27 Aralık’ı Ankara için kararlaştırmıştık. Ankara’da toplandık ve böyle özel bir günde hem sizlerle hem de 11 büyükşehir belediye başkanımızla olduğumuz için son derece mutluyuz. Hepsi burada ve bize eşlik ediyor.”

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen kutlama programı için saatler öncesinden salona gelen vatandaşlara şarkılarıyla ve sahne performansıyla görsel bir şölen de sunan ünlü sanatçı Edis, “Mansur Başkana bizleri buluşturduğu için teşekkür ederim, en çok da siz Ankaralılara teşekkür ederim” dedi.

86. BÜYÜK ATATÜRK KOŞUSU YAPILDI

Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanlığı ve Türkiye Atletizm Federasyonu’nun iş birliğiyle Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 102. yıl dönümü dolayısıyla 86. Büyük Atatürk Koşusu düzenlendi.

59 ilden toplam bin 733 amatör ve profesyonel atletin (550 kadın, 1183 erkek) katıldığı koşunun startını Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu verdi. Kasapoğlu, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 102. yılı. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm kahramanlarımızı saygı, minnet ve rahmetle yad ediyorum. Bu koşu atletizm camiasının en önemli geleneklerinden biri. Her yıl artan bir teveccühle halkımızın gençlerimizin yoğun ilgisiyle büyüyerek devam ediyor. Biz de bu yıl rekor katılımla bin 733 sporcumuzla bunu yapıyoruz. Türk sporu zirveye yürümeye, dünyanın tüm köşelerinde başarılarını katlanarak devam ettirecekler” dedi.

Ankara Vali Yardımcısı Abdullah Dölek, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Berkay Gökçınar, Ankara Merkez Komutanı Hakan Büyükçulha, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, Ankara Kulübü Derneği Başkanı Metin Özarslan ve Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanı Mustafa Artunç da katıldı. Koşu öncesinde düzenlenen törende konuşan Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Berkay Gökçınar da şu değerledirmelerde bulundu:

“102 yıl önce burada Mustafa Kemal Paşa’yı karşılayan 10 binlerce kişinin heyecanı ve mutluluğu bizlerin gelecek nesillere aktaracağımız gurur vesikalarımızdır. Paşa’yı karşılayan 10 binlerin hep bir ağızdan verdikleri ‘millet yolunda kanımızı akıtmaya geldik’ cevabı ise bir yandan milli mücadelemizin inananlarını bir yandan da bizlerin aydınlık geleceği olan milli inancımızı simgelemektedir. Ankara Garı’nı gören Atatürk’ün, ‘Ankara hakikaten milli bir merkez hâline gelmiş’ sözü Ankaralıların ulusal savaşta konumunu en iyi biçimde anlatmaktadır. Laik demokratik cumhuriyetin ve çağdaş değerlerin simgesi olan Ankara, bu görevini sonsuza kadar sürdürecektir. İşte bu sorumluluklarla bizler de Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak Ankara’mızı tarihimize, kültürümüze, değerlerimize yaraşır Mustafa Kemal Atatürk’e yakışır ve dünya kentleriyle yarışır bir kent haline getirmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanı Mustafa Artunç da, “Valiliğimiz, Federasyonumuz ve Büyükşehir Belediyesi olarak Büyük Atatürk Koşusu için ortak bir çalışma yaptık, bundan dolayı gururluyuz” dedi.

Seymenlerin gösterisiyle devam eden ve Atatürk’ün 1919’da Ankara’ya geldiğinde kenti ilk gördüğü yer Dikmen Keklikpınarı’ndan başlayan Büyük Atatürk Koşusu, Ankara Garı’nda sona erdi. 10,8 kilometrelik yarışta kadınlarda birinciliği Burcu Subatan, erkeklerde ise Cihat Ulus kazandı.

AŞTİ’DE SÜRPRİZ FLASH MOB GÖSTERİSİ

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 102. yıl dönümünü çeşitli etkinliklerle kutlayan Büyükşehir Belediyesi AŞTİ’de de sürpriz bir flash mob gösteri hazırladı.

Giden yolcu katında Ankara Kulübü Derneği üyelerinden oluşan seymenlerin yer aldığı flahs mob gösterisi ile AŞTİ’de coşku dolu anların yaşandığını belirten BUGSAŞ A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, “Bugün Ata’mızın Ankara’ya gelişinin 102. yılını kutluyoruz. Onu Dikmen yokuşunun sırtlarında karşılayan seymenlerin torunları olarak aynı azim ve coşkuyla yaşıyoruz. Ankara, Cumhuriyeti’mizin son kalesidir” dedi.

Ankara Kulübü Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Gürcan Maden ise, “Bizi böyle bir gün de AŞTİ’de misafir eden Ankara Büyükşehir Belediyesine teşekkür ederiz. Yıllar sonra böyle bir etkinlik yapılması Ankara Kulübü olarak bizlere gurur yaşattı. 102 yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü karşılayan seymenlerin torunları olarak yine aynı ruhla yaşıyoruz” diye konuştu.

Ankara  Kadın Ressamlar Derneği (AKRD) üyelerinin resimlerinin sergilendiği AŞTİ’de sürpriz flash mob gösterisini izleyen vatandaşlar da düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi:

-Nihal Gülen: “Çok duygulandım. Büyükşehir Belediyesinin böyle bir organizasyona sahip çıkması çok güzel.”

-Uğur Gülen: “Muhteşem, bizi o yıllara götürdüler.”

-Osman Ergün: “Çok güzeldi, muhteşem.”

-Yüksel Demirel: “Çok başarılı olmuş, böyle etkinliklerin devamını diliyorum.”

ÇOCUKLARDAN ATATÜRK’E MEKTUPLAR

Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı Çocuk Hizmetleri Şube Müdürlüğü Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 102. yıl dönümü nedeniyle Metro Sanat Galerisi’nde “Çocuklardan Atatürk’e Mektuplar” adlı sergiye ev sahipliği yaptı.

BELPA Yönetim Kurulu Başkanı Ferhan Özkara, Daire Başkanı Ahmet Turan Söylemez, öğrenci ve veliler ile çok sayıda Başkentlinin katıldığı serginin açılışını yapan Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanı Serkan Yorgancılar, “Cumhuriyetimizin Kurucusu Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 102. yıl dönümünde Çocuk Meclisi üyeleri, Çocuk Kulübüne devam eden ilköğretim çağındaki çocuklarımız ile Çocuk Gündüz Bakımevi öğrencilerinin Atatürk için yazdıkları mektupları sergiliyoruz” dedi.

Gün boyu devam eden kutlamalar kapsamında Kuşcağız Aile Yaşam Merkezi’nde Yaşlılar Kulübü üyeleri tarafından da bir anma programı düzenlendi.

ŞARKILAR HEP BİR AĞIZDAN SÖYLENDİ

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 102. yıl dönümü nedeniyle kent genelindeki billboardları “İyi ki geldin” afişleriyle, cadde ve bulvarları da Türk bayrakları ile süsleyen Büyükşehir Belediyesi düzenlediği konser programlarıyla da Başkentlileri buluşturmaya devam ediyor.

Ünlü caz sanatçısı İlham Gencer ve oğlu Bora Gencer’in de 26 Aralık’ta Gençlik Parkı Büyük Sahne’de verdiği konsere Başkentli sanatseverler yoğun ilgi gösterdi. Sanatçıların şarkılarına eşi Nursen Yavaş ve Başkentlilerle birlikte eşlik eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 102. yıl dönümü adına düzenlediğimiz bu konserde ağabeyimiz İlham Gencer ile burada birlikte olmaktan son derece mutluyum” dedi.

İlham Gencer ve Bora Gencer, Başkan Yavaş’a böyle bir konser programı düzenlediği için teşekkür ederken, şarkılarla nostalji yolculuğuna çıktıklarını belirten Başkentli sanatseverler, duygularını şu sözlerle ifade ettiler:

-Sema Doğan: “Çok eskiden beri İlham Gencer hayranıyım, çok mutlu olduk.”

-Aysel Uzunırmak: “İlham Gencer için geldik. Her zamanki gibi bu konserin de çok güzel geçeceğine eminim.”

-Hatice Uyanık: “Sanatçımızı ilk defa canlı izleyeceğim. Doya doya keyifli bir konser izleyeceğiz. Kültürel ve sanatsal etkinliklere belediyemizin önem vermesi muhteşem bir olay.”

-Nur Hayat Pırıldar: “İlham Gencer için özellikle geldim. Yılların emeğine sahip büyük ustayı ilk defa canlı izleyeceğim, teşekkür ediyorum.”

-Nezahet Koç: “Cazı çok severim. İlham Gencer nostaljik geliyor bana. Onu dinlemek beni mutlu edecek. Büyükşehir’in bu tarz etkinlikler düzenlemesini olumlu buluyorum. Konserlerin devam etmesini isterim.”

27 Aralık Atatürk’ün Ankara’ya gelişi nedeniyle Ankara Kalesi de Büyükşehir Belediyesi tarafından Türk Bayrağı ve Atatürk’ün resimleriyle aydınlatıldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Keşan escort Safranbolu escort Boyabat escort Kızıltepe escort Üzümlü escort Bucak escort Kadirli escort Bornova escort Batıkent escort Alanya escort İnegöl escort Orhangazi escort İzmit escort Akşehir escort Tarsus escort İlkadım escort Çerkezköy escort Ardeşen escort Kuşadası escort Merzifon escort Bandırma escort Çerkeş escort Gelibolu escort Gerede escort Antakya escort Ceyhan escort Dinar escort Besni escort Bozüyük escort Eskil escort Diyadin escort Ahlat escort Çivril escort Bağlar escort Akçakoca escort Aziziye escort Lüleburgaz escort Şahinbey escort Bulancak escort Digor escort Keskin escort Bünyan escort Kaman escort Battalgazi escort Elbistan escort Akhisar escort Bulanık escort Bodrum escort Altınordu escort Bor escort Avanos escort Adapazarı escort Virenşehir escort Gemerek escort Kangal escort Akçaabat escort Erbaa escort Tavşanlı escort Karşıyaka escort Çankaya escort Manavgat escort Nilüfer escort Arnavutköy escort Gebze escort Beyşehir escort Silifke escort Atakum escort Çorlu escort Çayeli escort Didim escort Suluova escort Edremit escort Ilgaz escort Biga escort Göynük escort İskenderun escort Çukurova escort Kaynaşlı escort Emirdağ escort Gölbaşı escort Söğüt escort Ortaköy escort Dogubayazıt escort Güroymak escort Karahayıt escort Bismil escort Horasan escort Mucur escort Babaeski escort Şehitkamil escort Espiye escort Kağızman escort Yahşihan escort Develi escort Doğanşehir escort Afşin escort Alaşehir escort Malazgirt escort Marmaris escort Fatsa escort Ürgüp escort Akyazı escort Eyyübiye escort Şarkışla escort Araklı escort Niksar escort Simav escort Buca escort Çubuk escort Muratpaşa escort Görükle escort Avcılar escort Darıca escort Çumra escort Anamur escort Çarşamba escort Ergene escort Fındıklı escort Nazilli escort Taşova escort Susurluk escort Çan escort Mudurnu escort Defne escort Kozan escort Sandıklı escort Yahyalı escort Patnos escort Kahta escort Pamukkale escort Ergani escort Oltu escort Nizip escort Görele escort Sarıkamış escort Yeşilyurt escort Dulkadiroğlu escort Kırkağaç escort Varto escort Fethiye escort Kumru escort Erenler escort Akçakale escort Suşehri escort Of escort Turhal escort Torbalı escort Haymana escort Kepez escort Osmangazi escort Bağcılar escort Derince escort Ereğli escort Erdemli escort Bafra escort Kapaklı escort Pazar escort Davutlar escort Altıeylül escort Ayvacık escort Dörtyol escort Sarıçam escort Sur escort Palandöken escort Nurdağı escort Tirebolu escort Zile escort Ünye escort Selim escort Kocasinan escort Onikişubat escort Salihli escort Milas escort Pamukova escort Birecik escort Yıldızeli escort Ortahisar escort Malkara escort Yakutiye escort Zara escort Yomra escort Konak escort Keçiören escort Lara escort Yıldırım escort Beylikdüzü escort Gölcük escort Karatay escort Mezitli escort Canik escort Efeler escort Ayvalık escort Kırıkhan escort Seyhan escort Melikgazi escort Pazarcık escort Soma escort Dalaman escort Sapanca escort Haliliye escort Ödemiş escort Mamak escort Kemer escort Mudanya escort Çekmeköy escort Körfez escort Meram escort Aliağa escort Polatlı escort Belek escort Gemlik escort Esenler escort Fatih escort Selçuklu escort Akdeniz escort Terme escort Söke escort Karesi escort Yüreğir escort Payas escort Talas escort Türkoğlu escort Turgutlu escort Datça escort Gümbet escort Serdivan escort Karaköprü escort Çeşme escort Sincan escort Gaziemir escort Ulus escort Kaş escort Gürsu escort Güngören escort Mut escort Samandağ escort Yunusemre escort Köyceğiz escort Siverek escort Toroslar escort Menteşe escort Kadıköy escort İznik escort Serik escort Menemen escort Aksu escort Kağıthane escort Kartal escort Maltepe escort Kestel escort Yenişehir escort Yatağan escort Tire escort Finike escort Pendik escort Sarıyer escort Şişli escort Sultangazi escort Tuzla escort Urla escort Konyaaltı escort Korkuteli escort Kumluca escort Karacabey escort Ümraniye escort Üsküdar escort Zeytinburnu escort alanya escort bayan manavgat escort bayan fethiye escort bayan kemer escort bayan didim escort bayan çanakkale escort bayan Aydın escort bayan muğla escort bayan tekirdağ escort bayan manisa escort bayan balıkesir escort bayan trabzon escort bayan elazığ escort bayan ordu escort bayan kütahya escort bayan ısparta escort bayan rize escort bayan maraş escort bayan yalova escort bayan giresun escort bayan yozgat escort bayan tokat escort bayan şanlıurfa escort bayan sivas escort bayan batman escort bayan erzurum escort bayan sinop escort bayan kırşehir escort bayan karaman escort bayan kırıkkale escort bayan bolu escort bayan amasya escort bayan niğde escort bayan uşak escort bayan edirne escort bayan çorum escort bayan osmaniye escort bayan zonguldak escort bayan van escort bayan erzincan escort bayan