DOLAR %
EURO %
ALTIN 1.209,38-0,31%
BITCOIN %
Ankara

HAFİF KAR YAĞIŞLI

16:29

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

X
MANSUR YAVAŞ DUYURDU: “ANKARA MİRAS ŞANTİYE GEZİLERİ” BAŞLIYOR
  • Meydan Haber
  • Gündem
  • MANSUR YAVAŞ DUYURDU: “ANKARA MİRAS ŞANTİYE GEZİLERİ” BAŞLIYOR

MANSUR YAVAŞ DUYURDU: “ANKARA MİRAS ŞANTİYE GEZİLERİ” BAŞLIYOR

ABONE OL
12 Temmuz 2022 16:47
MANSUR YAVAŞ DUYURDU: “ANKARA MİRAS ŞANTİYE GEZİLERİ” BAŞLIYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara Büyükşehir Belediyesi, restorasyon ve konservasyon çalışma alanlarını Başkentlilere açıyor. “Ankara Miras Şantiye Gezileri” uygulamasını başlatacaklarını sosyal medya hesapları üzerinden duyuran ABB Başkanı Mansur Yavaş, “Ankara’mızın tarihi ve kültürel mirasını gelecek nesillere aktarmak için var gücümüzle çalışıyoruz” dedi. Roma Tiyatrosu, Arkeopark ve Ankara Kalesi Sokak Sağlıklaştırma şantiyesindeki çalışmalar hakkında uzman rehberler eşliğinde ücretsiz olarak bilgilendirilecek olan vatandaşlar, https://forms.ankara.bel.tr/ankaramiras adresi üzerinden form doldurarak bu gezilere katılabilecek.

    Tarihine ve kültürüne sahip çıkan projelere imza atan Ankara Büyükşehir Belediyesi şimdi de kent turizmini canlandırmak ve Başkentlilerin şehri tanımasını sağlamak amacıyla “Ankara Miras Şantiye Gezileri” uygulamasını başlatıyor.

    Başkentte kaderine terk edilmiş ve yıllara meydan okuyan sembol yapıları bir bir ayağa kaldıran ABB, kent tarihini tanıtmak için restorasyon ve konservasyon çalışma alanlarını ziyarete açıyor. Yeni uygulamanın başlayacağını sosyal medya hesapları üzerinden duyuran ABB Başkanı Mansur Yavaş, “Ankara’mızın tarihi ve kültürel mirasını gelecek nesillere aktarmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Düzenleyeceğimiz Ankara Miras Şantiye Gezi programına uzman rehberler eşliğinde katılarak çalışmalarımızı yerinde görüp bilgi sahibi olabilirsiniz” dedi.

ROMA TİYATROSU, ARKEOPARK VE ANKARA KALESİ’NDE ŞANTİYE TURLARI

    Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı tarafından hayata geçirilecek uygulama kapsamında Roma Tiyatrosu, Ankara Kalesi Sokak Sağlıklaştırma ve Arkeopark şantiyesinde devam eden çalışmaları yerinde görmek, incelemek ve bilgi almak isteyen Başkentlilere uzman rehberler eşlik edecek.

    Kültürel miras bilincini güçlendirmek için birçok etkinliğe de ev sahipliği yapan Ankara Büyükşehir Belediyesi, ücretsiz ‘Ankara Miras Şantiye Gezileri’ uygulaması ile kent turizmini de canlandırmayı hedefliyor.

TARİHİ MİRASA SAYGI 

    Arkeolojik mirasa saygı duyduklarını ve bu alanlarda başlatılan restorasyon ve konservasyon çalışmalarını Başkentlilere yerinde göstermek istediklerini belirten ABB Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, şu bilgileri verdi:

“Ankara’mızın tarihi ve kültürel arkeolojik mirasını korumaya yönelik projelerimiz hızla devam ediyor. Bunların bir kısmı proje aşamasında bir kısmı da uygulama aşamasında. Ankara kamuoyu bunları yakından takip ediyor ama biz bunun yeterli olmayacağını düşündük. Belediye yönetimi olarak arzu ettik ki yaptığımız bu çalışmalar tüm Ankaralılar tarafından yerinde bilinsin, görülsün, fark edilsin. Çünkü bilmezseniz sahip çıkamıyorsunuz bilmezseniz koruyamıyorsunuz. Bu çerçevede özellikle tarihi kültürel arkeolojik mirasa yönelik yaptığımız uygulama çalışmalarını yerinde gösterebilmek amacıyla Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı olarak Ankara Miras Şantiye Gezileri programını başlattık.”

    İlk etapta temmuz ve ağustos aylarında düzenlenecek şantiye gezi programının talep gelmesi halinde devam edeceğini söyleyen Ödemiş, “Bu şantiyelerimiz arasında 2 bin yıllık Roma Tiyatrosu var. Hemen bitişiğinde Arkeopark var ki 17 bin metrekarelik bu alan, Türkiye’nin belki de gerçek anlamda tek Arkeopark’ı olacak. Yine Ankara Kalesi içerisinde Osmanlı Dönemi’ne ait tescili yapılan yapılar var. Burada restorasyonların yapıldığı şantiyeleri yerinde gezdireceğiz misafirlerimize. Böylece Ankara’nın var olan tüm tarihi, kültürel gibi arkeolojik varlıklarının özellikle Ankaralı hemşehrilerimiz tarafından bilinir olmasını sağlayacak ve bundan sonra da hep beraber koruyacağız” dedi.

ONLİNE BAŞVURU

    Tarihi katmanların gün yüzüne çıkarıldığı kültür mirasları,Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen gezi ile Başkentlilere yakından tanıtılacak.

    Düzenlenecek kültür etkinliğine katılmak isteyen vatandaşlar; https://forms.ankara.bel.tr/ankaramiras adresi üzerinden oluşturulan formda kişisel bilgileri ile gezmek istedikleri şantiyeler ve ziyaret tarihlerini işaretleyerek online başvuru yapabilecek. Gezi programına dâhil olacak vatandaşların fikir ve görüşlerinin önemli olduğunu ve gelecek projelere ışık tutacağına dikkat çeken Ödemiş, “Başvuru formunda vatandaşlarımızın bu gezilere katılma nedenlerini de soruyoruz. Acaba niye ilgi duyuyorlar? Bunlar  bizim için önemli bir veri olacak. Bundan sonraki çalışmalarımızda özellikle Ankara ve ilçelerindeki  tarihi dokunun korunması için yapacağımız tüm proje ve uygulamalarda kullanacağız. Bunu da katılımcılık anlayışı olarak önemsiyoruz” diye konuştu.

     23-30 Temmuz 2022 ile 13-20 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek Roma Tiyatrosu ve Arkeopark şantiyesi saat 11.00-12.00 saatleri arasında, Ankara Kalesi şantiyesi ise 13.00-14.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.