DOLAR %
EURO %
ALTIN 1.209,38-0,31%
BITCOIN %
Ankara

HAFİF KAR YAĞIŞLI

16:29

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

X
Esnafın Gündemi; Günden Güne Derinleşen Hayat Pahalılığı Sarmalı
  • Meydan Haber
  • Gündem
  • Esnafın Gündemi; Günden Güne Derinleşen Hayat Pahalılığı Sarmalı

Esnafın Gündemi; Günden Güne Derinleşen Hayat Pahalılığı Sarmalı

ABONE OL
28 Ekim 2022 10:11
Esnafın Gündemi; Günden Güne Derinleşen Hayat Pahalılığı Sarmalı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, yönetim kurulu üyeleri ve CHP Polatlı Belediye Meclisi ve CHP Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Selami Ovacık ile birlikte Battalgazi caddesindeki esnafları ziyaret etti. Avcı, zam fırtınasıyla gün geçtikçe toplumun geneline yayılan hayat pahalılığı sarmalının tüketicileri olduğu kadar esnafı da olumsuz etkilediğini vurgulayarak ‘’ Haftalık, günlük, saatlik zamlar, esnafın da tüketicinin de belini büküyor. İktidar, günü kurtaran pansuman tedbirlerle değil, esnaf için, emekçi için, emekli için net, akla ve vicdana uygun kalıcı çözümleri hayata geçirmelidir. ‘’ dedi.
Avcı, ‘’ Zam Gelmeyen Hafta Görmek Mümkün Değil, Her Geçen Gün Bir Önceki Günü Aratıyor ‘’
Battalgazi caddesindeki esnaf ziyaretleri esnasında, esnafın sorunlarını paylaşan Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, ‘’ Ziyaret ettiğimiz esnafların çoğu siftah dahi yapmamıştı. Son derece zor durumda. Bir esnaf ‘Elektrik faturam kiramın 3 katı nasıl idare edeceğimi bilmiyorum. Çocuklarıma ekmek götürebilecek durumda değilim.’ dedi. Bir başka esnaf, yine aynı şekilde dükkanını kapatmaktan duyduğu endişeyi paylaştı. Derinleşen bir yoksulluk önce esnafı etkiliyor. Zam gelmeyen hafta yok… Sattığı ürünün yerine ürün koyamayan esnaf elindeki sermayeyi de eritiyor.Her geçen gün derinleşen ekonomik kriz, yapılan zamlar, esnafın belini bükerken, esnaf artık zamlara yetişememekten yakınıyor.’’ İfadelerinde bulundu.
Avcı, ‘’ Zam yağmuru karşısında direnen halkımızın alım gücünü de göz önüne alarak fiyat tarifelerini dahi güncelleyemeyen küçük esnafımız, zararı göze alırken zamların ve piyasalardaki dalgalanmaların sorumlusu görülmemelidir. Esnaf ve sanatkarın en önemli maliyet kalemleri olan kira, elektrik, doğalgaz ve akaryakıta gelen zamların hem esnafı hem de halkı olumsuz etkiledi. Elektriğe ve doğalgaza gelen zamlar ortadadır,iktidar bu zamları geri çekebiliyor mu? Hayır. Kiralara gelen zamlar yönetemedikleri ekonominin sonucudur. Bizler Cumhuriyet Halk Partisi ve Millet İttifakı olarak, iktidarımızın ilk ayında esnafın refaha ulaşması için Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu önderliğinde esnafa, emekçiye, çitfçiye, ailelere yönelik projeler hayata geçecek. Esnafımıza da gençlere de yolda karşılaştığımız çiftçiye de partimizin ekonomik buhrandan çıkış önerilerini dile getiriyoruz” dedi.
Ovacık, ‘’ Esnaf, İktidardan süslü cümlelerle
hamaset değil ciddi
destek ve kalıcı çözümler istiyor ’’
Battalgazi caddesi esnaf ziyaretlerinde, esnafın sorunlarını dinleyen CHP Polatlı Belediye Meclisi ve CHP Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Selami Ovacık, ‘’ Sürekli olarak vurguladığımız iktidarın yanlış politikalarla yönetilemez hale getirdiği ekonomideki bozuk tabloyu aslında bugün Polatlımızda da gördük. Yıllardır esnaflık yapan bir vatandaş ‘30 yıllık esnafım böyle bir tablo görmedim.’’ diyor. Türkiye’de vatandaşın halini, iktidarın ülkeyi nasıl yönettiğini görmek istiyorsanız esnafı dinleyeceksiniz. Esnafın haline, şikayetlerine bakarsanız, ülkenin ne halde olduğunu görürsünüz. Esnafın sesini duymayan iktidar, esnafın gözünden de gönlünden de düşmüş. Berberi, bakkalı, lokantacısı, kahvecisi, pazarcısı, fırıncısı, hizmet üretenleri yani esnafın her kesimi artık kar etmeyi unutmuş. Mahalleli zor durumda kalmasın diye zarar ettiği halde dükkanını açık tutmaya çalışan esnaf var. Bakkal rafa koyduğunu, lokantacı ocağa koyduğunu, pazarcı halden aldığını, fırıncı pişirdiğini ertesi gün zamlı almak zorunda kalıyor. Sektörü ne olursa olsun tüm esnafımız kira giderlerinin çok üstüne çıkan elektrik faturalarından şikayetçi… 2022 yılının başında Cumhuriyet tarihinin en büyük zammını yapan iktidar, düşük kademede yüzde 51, yüksek kademede ise yüzde 127 oranında zam yapmıştı.1 Haziran’da yüzde 15 ve son olarak 1 Eylül itibarıyla yapılan yüzde 20 oranında zamla; konut abonelerinde yıl bitmeden düşük kademe yüzde 94,5, yüksek kademe ise yüzde 200 zamlanmış oldu. Ticarethanelerde 9 ay içinde yapılan zam yüzde 192 olurken, sanayide ise yüzde 322 olarak gerçekleşti. Sudan siyaset üretmeye çalışanlar elektrikteki bu fahiş zamları açıklayamıyor. Doğalgaza yapılan zam 2022’de neredeyse yüzde 164… Reva mı bu? Sudan siyaset yapanlar doğalgaz zamları için ağızlarını açabiliyor mu? Hayır. Sektörüne bakılmaksızın tüm esnafımıza acil olarak elektrik, doğalgaz, akaryakıt ve vergi indirimlerini içeren destek paketleri sunulmalı. Esnafa hamaset değil destek lazım. İktidarın gerçeklerden uzak pembe tabloları, esnafın elektrik faturasını, kirasını, kredi borcunu ödemiyor. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bizler, esnafımızın yanında olmaya, dertlerini paylaşmaya devam edeceğiz.” ifadelerinde bulundu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.