DOLAR %
EURO %
ALTIN 1.209,38-0,31%
BITCOIN %
Ankara

HAFİF KAR YAĞIŞLI

16:29

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

X
POLATLI BELEDİYE MECLİSİ KADIN ERKEK FIRSAT EŞİTLİĞİ KOMİSYONU ORTAK BASIN AÇIKLAMASI
  • Meydan Haber
  • Gündem
  • POLATLI BELEDİYE MECLİSİ KADIN ERKEK FIRSAT EŞİTLİĞİ KOMİSYONU ORTAK BASIN AÇIKLAMASI

POLATLI BELEDİYE MECLİSİ KADIN ERKEK FIRSAT EŞİTLİĞİ KOMİSYONU ORTAK BASIN AÇIKLAMASI

ABONE OL
28 Ekim 2022 10:18
POLATLI BELEDİYE MECLİSİ KADIN ERKEK FIRSAT EŞİTLİĞİ KOMİSYONU ORTAK BASIN AÇIKLAMASI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kadın dostu Kent Polatlı unvanı alabilme gayreti içerisinde siyasi rozetlerimizi bir kenara koyarak Kadının olduğu her alanda bütün sorunları siyaset üstü kabul ederek ilçemizde gerek iktidar, gerekse muhalefet partilerini temsil eden kadınlarımız ile gönül birliği yaparak Kadınlarımız için yola çıktık.
1 Haziran 2021 tarihinde Polatlı Belediye Meclisinde Yerel Eşitlik Eylem Planı oy birliği ile geçmiştir. 6 ana başlık altında (eğitim, katılım, kentsel hizmetler, sağlık, istihdam, şiddetle mücadele) oluşan 3 dönemlik çalışmalar başlamıştır. Daha sonra bütün partileri temsil eden 5 kadın meclis üyesi ile Kadın – Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu kurulmuştur.
Komisyonumuzun kurulması ile birlikte ilçemizde 50’ye yakın kurum ve kuruluş ziyaret edilip, STK’ lar ile çalıştay yapılmıştır. Kurulduğu günden yana eğitimden sağlığa, kadına şiddettin önlenmesinden, istihdama, kentsel yaşamdan, sosyal ve ekonomik katılıma yönelik projeler detaylıca çalışılıp, çocuk, genç ve kadınlara yönelik faaliyetler başlamıştır.
Yerel Eşitlik Eylem Planı’nın hayata geçirilme aşamasında istişare yapılması amacıyla sivil toplum kuruluşlarımız aranarak çalıştaya davet edilmiştir. Ancak çok kereler aranmasına rağmen Pazarcılar Odası Başkanı Sayın Ali Karaca’ya hiçbir zaman ulaşılamamış, tarafımıza da geri dönüş yapılmamıştır. Sayın Karaca ilçenin dinamik taşları STK’larımız ile yapılan çalıştay ve toplantılara da hiçbir zaman katılmamış ve bu sebeple Yerel Eşitlik Eylem Planının amacını da bizlerden dinleyememiş ve öğrenmekte istememiştir.
Yerel Eşitlik Eylem Planı kapsamında istihdam başlığı altında pazar yerlerinde emekçi kadınlarımız, kadın üreticilerimiz ve ürettikleri ürünleri satışa çıkaran pazarcı annelerimiz, ablalarımız ve kardeşlerimize özel stantların tahsis edilmesi faaliyeti gerçekleştirilmesi amacı ile Pazarcılar Odası’ndan Pazar yerinde satış yapan kadınların listesi alınmış ve PERPA pazar yerinde Kadın Emek Pazarı kurulmuştur.
Bu faaliyet kapsamında üreten kadınlarımız için bir adım attık, ve her ne sebeple olursa olsun kim ne derse desin biz üreten, kazanan kadınlarımızın her daim yanlarında olmaya devam edeceğiz.
Buradan sayın Karaca’ya sormak isteriz: Hiçbir siyasi rant gütmeksizin ve hiçbir kadınımızı ötekileştirmeden sadece ama sadece üreten emekçi kadınlarımıza destek olmamız sayın KARACA’YI NEDEN RAHATSIZ ETMİŞTİR?
Emekçi kadınlarımız yani sizin de tabirinizle ablalarımız, kardeşlerimiz daha düne kadar Battal Gazi Caddesi kaldırımları üzerinde, karda kışta, yağmurda sıcakta güneşin altında satış yaparlarken SİZ NEREDEYDİNİZ? Üstelik o kaldırımlar sizin başkanlığını üstlendiğiniz hizmet odanızın tam da karşısındayken.
Pazarcılar Odası olarak, kaldırımdan dahi ücret alırken, üretici kadınların yanında olduğunu söyleyen oda başkanı Sayın KARACA neredeydi? Sayın KARACA Üretici kadınlarımızı Kadın Emek Pazarına alıp, daha insani şartlarda satış yapmalarını sağlamamızdan NEDEN RAHATSIZ OLDUNUZ?
“ Önce Polatlılara sahip çıkın diyorsunuz”; Bizler bu çalışmayı yaparken sen Polatlılısın, sen değilsin diye ayırmadık. Tabi ki bizim önceliğimiz Polatlı; çünkü biz Polatlı belediye meclis üyeleriyiz. Peki siz Sayın KARACA Polatlı Pazarcılar Odası ve Federasyon Başkanı olarak önceliğinizi ve mesainizi Polatlı’ya harcıyor musunuz?
Siz madem bu kadar duyarlı iseniz neden yıllarca kaldırım üzerinde satış yapan kadın üreticilerimizi yaz – kış niye görmezden geldiniz?
Sayın KARACA Üreticilerimiz köyden getirdiği sütleri satarken “nerede dururlarsa dursunlar para vermeden buraya almam” diyen kimdi? Belediyemiz süt üreticileri için üretici Pazar alanında ücret alınmaksızın ayrı bir kapalı alan oluşturmadı mı?
Türkiye’de soğutucu sistemi olan başka bir Pazar yeri yokken; Polatlı Belediyesi tarafından yaptırılan bu sistemin, pazarcı kardeşlerimizin hizmetine sunulduğunu ve sadece Polatlı Pazar yerinde var olduğunu en iyi bilende sizsiniz. Pazarcı kardeşlerimiz Polatlı’da Perşembe ve Pazar günleri dışında da Pazar yerinde satış yapma imkanına sahip mi ? EVET. Peki Tükiye’de Polatlı gibi kaç Pazar yeri her gün açık acaba?
“Poz vererek siyaset ve reklam yapıyorsunuz” ifadenizi şiddetle kınıyoruz. Kameralar karşısına geçerek en üst perdeden salvo atmak yerine yıllardır oda başkanı olarak pazarcı kardeşlerimizin sorunlarının çözümü noktasında siz hangi hizmeti yaptınız? Nasıl yaptınız? Üstelik sorunları çözebilecek federasyon başkanlığı kimliğine sahipken. Onu konuşun ve anlatın.
Sayın Başkan gündem de kalmak gibi bir niyetiniz var ise bunu emekçi kadınlar ve biz kadın meclis üyeleri üzerinden yapmayınız. Üretici kadınların sorunlarını bu kadar önemsemiş olsaydınız kameralar önünde şov yapmak yerine onların daha iyi şartlarda çalışmalarını sağlayabilir ve ekonomik anlamda iyileştirmeler yaparak hem pazarcılar odası hem de federasyon genel başkanı olarak elinizi taşın altına koyabilirdiniz.
Siyasi anlamda çıkar gözetmeden kadınlarımıza hizmet için yapılan bu çalışmaların devamı siz rahatsız olsanız da gelecektir. Amacınız bağcıyı dövmek değil üzüm yemek ise hep birlikte pazarcı kardeşlerimize daha güzel hizmetler sunabilmek için birlikte çalışmaktan onur duyarız.
POLATLI BELEDİYE MECLİSİ
KADIN ERKEK FIRSAT EŞİTLİĞİ KOMİSYON ÜYELERİ
MHP Belediye Meclis Üyesi Serpil Öztürk
AK PARTİ Belediye Meclis Üyesi Fatma Erten
AK PARTİ Belediye Meclis Üyesi Seda Aşıbol
CHP Belediye Meclis Üyesi Canan Türker
ZAFER PARTİSİ Belediye Meclis Üyesi Ayla Kandemir

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.